Wypalenie zawodowe czy zmęczenie?

Nie masz ochoty wstać rano do pracy? Czujesz, że brakuje ci energii do wykonania nawet najprostszych czynności? Satysfakcja, która towarzyszyła ci na początku kariery gdzieś zniknęła? Czy to tylko zmęczenie czy już wypalenie zawodowe?

Brak odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, długie godziny spędzane w biurze czy natłok obowiązków, z którymi powoli przestajemy sobie radzić – to tylko niektóre z czynników, które mogą mieć wpływ na poziom satysfakcji z obecnie wykonywanej pracy. Jeśli utrzymują się zbyt długo, mogą skutkować chronicznym zmęczeniem a nawet wypaleniem zawodowym. Pierwszy problem jest stosunkowo łatwy do rozwiązania. Wystarczy chwila oddechu i dłuższy urlop, nowy pracownik, który odciąży nas z wykonywania części obowiązków czy ostatecznie zmiana pracy na lżejszą. Wypalenie zawodowe jest poważniejszym problemem. Tutaj nie wystarczy odpoczynek, a osoba, która zmaga się z symptomami tego stanu, w wielu przypadkach może potrzebować wsparcia specjalisty.

Jak odróżnić zmęczenie od wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe – w przeciwieństwie do zmęczenia – nie jest tylko efektem długotrwałego przepracowywania się. Może ono dotknąć także pracowników pełniących funkcje managerskie, od których wymaga się dużego zaangażowania. Szczególnie narażone na wypalenie zawodowe są także osoby, które na co dzień pracują z innymi ludźmi, np. handlowiec, nauczyciel, trener czy lekarz. Jak pisze G. Bartkowiak w książce „Psychologia zarzadzania”: Wypalenie zawodowe powstaje w konsekwencji wystąpienia określonych czynników leżących zarówno po stronie zaangażowanego w pracę człowieka, jak i po stronie organizacji generującej presję czasową, a niekiedy, choć bywa tak zdecydowanie rzadziej, wymagającej od człowieka pracy powodującej znużenie, zniechęcenie. Czynniki te nakładają się, tworząc specyficzny „mechanizm” sprzyjający wypaleniu zawodowemu.

Wypalenie zawodowe czy zwykłe przemęczenie – spróbuj to ocenić odpowiadając sobie na kilka pytań:

  1. Jak długo trwa twoje złe samopoczucie? Czy to tylko ciężki tydzień po męczącym weekendzie czy raczej kilkumiesięczny stan ducha i ciała, z którym już powoli nie potrafisz sobie poradzić? Przeanalizuj ostatnie parę miesięcy twojej pracy. Być może okaże się, że ostatnio przydarzyło ci się kilka zawodowych niepowodzeń, które nie wprawiają cię w dobry nastrój. Jeśli jednak przyczyna ukryta jest głębiej – problem też może być poważniejszy.
  2. Czy potrafisz sobie przypomnieć moment, w którym twoje samopoczucie zaczęło się pogarszać? Pamiętasz jakieś wydarzenie, które przyniosło ci w pracy pozytywne odczucia? Jeśli nie masz ostatnio dobrego nastroju, bo twój nowy kolega z pracy nie okazał się być zbyt uprzejmy albo szef nie do końca cię rozumie, zły nastrój może być objawem frustracji. Wypalenie zawodowe zwykle spowodowane jest bardziej znaczącymi, długotrwałymi czynnikami.
  3. Czy to uczucie już ci kiedyś towarzyszyło? Nie chodzi tutaj oczywiście o parę dni „na nie”, gorszy nastrój czy znużenie. Oceń, jakie emocje i przemyślenia obecnie ci towarzyszą i jak twój stan ducha i ciała odbija się na resztę twojego życia. Czy kiedyś już tak było? Jeśli tak, zastanów się jak wówczas został rozwiązany przez ciebie ten problem. Podwójna dawka relaksu, dwa tygodnie wolnego, rozmowa z szefem czy zmiana pracy? Jak te czynniki wpłynęły na poprawę twojego nastroju? Czy tym razem też pomogą? Zastanów się nad tym, a także spróbuj przetestować je ponownie (zaczynając od tych mniej drastycznych). Sprawdź czy parę dni wolnego jest w stanie naprawić twoje samopoczucie czy raczej wywołać strach, że w końcu, po urlopie trzeba będzie wrócić do pracy. Obserwacja siebie pozwoli ci szybciej zrozumieć twój problem.

Pomóż sobie jak najszybciej

Im dłużej nie zawalczymy z problemem, tym bardziej będzie się on pogłębiał i nam szkodził. Dlatego jeśli zauważasz u siebie niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o wypaleniu zawodowym – zacznij działać jak najszybciej. Spróbuj podjąć pierwsze kroki samemu, a jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia, udaj się do specjalisty, np. do coacha. Podpowie ci on co zrobić, aby wyjść z trudnej sytuacji i na nowo poczuć się spełnionym w sferze zawodowej.

 

2 odpowiedzi do “Wypalenie zawodowe czy zmęczenie?”

    1. Faktycznie, czasami nie jest łatwo samemu to ocenić. Dobrze jest w takich sytuacjach porozmawiać ze specjalistą, który pomoże nam ocenićobecny stan i poradzi co można z nim dalej zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *