Wiadomość z podziękowaniem po rozmowie rekrutacyjnej – warto czy nie warto?

Bardzo często zdarza się, że po udanej rozmowie z rekruterem zastanawiamy się co jeszcze moglibyśmy zrobić, aby pokazać firmie, że to właśnie my jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Rozwiązaniem może być wiadomość z podziękowaniem po rozmowie, wysłana bezpośrednio do osoby, z którą mieliśmy spotkanie. Jakie korzyści może to przynieść?

Dzięki bezpośredniej wiadomości, masz szansę zbudować relację z rekruterem

W większości przypadków, w procesie rekrutacyjnym na dane stanowisko, udział bierze kilku kandydatów. Niezależnie od tego, jak dobrze wypadliśmy na spotkaniu, nie możemy zakładać, że inni kandydaci wypadli gorzej. Dlatego warto w tej sytuacji wykorzystać narzędzie w postaci wiadomości z podziękowaniem, które pozwoli nam się wyróżnić i nawiązać dodatkowy kontakt z potencjalnym pracodawcą. Być może w przypadku, gdy będziemy jednym z dwóch kandydatów do wyboru w kolejnym etapie rekrutacji, to właśnie my zostaniemy wybrani, ze względu na miły gest i otwartą postawę, jaką wykazaliśmy w procesie rekrutacyjnym.

Warto także pamiętać, że taka wiadomość może być również okazją do przypomnienia rekruterowi, jakie cechy naszego charakteru i elementy doświadczenia mu się podobały i dlaczego są tak istotne w przypadku stanowiska, na które aplikujemy.

Wiadomość z podziękowaniem przypomni rekruterowi o twojej kandydaturze

Proces rekrutacyjny często wymaga kilku dni, a nawet tygodni. Nawet, jeśli masz wrażenie, że dobrze ci się rozmawiało z rekruterem i  polubił cię to jeszcze nie powód do tego, żeby zapamiętał tę rozmowę na dłużej. Jeśli więc chcesz przypomnieć potencjalnemu pracodawcy tą niezwykle miłą rozmowę to wiadomość z podziękowaniem może być do tego bardzo przydatnym narzędziem.

Co napisać w takiej wiadomości?

Poniżej umieszczone są najważniejsze elementy, jakie warto zawrzeć w takiej wiadomości. Przenalizuj całą rozmowę z rekruterem i postaraj się opracować parę słów na każdy z wątków:

  • podziękowanie za poświęcony czas, możliwość rozmowy i poznania firmy;
  • spostrzeżenia na temat pozytywnych aspektów związanych z tym stanowiskiem pracy, walory firmy i miejsca pracy;
  • podsumowanie wybranych, najważniejszych elementów rozmowy, w których wasze poglądy związane z tą pracą były zgodne;
  • subtelne wskazanie twoich mocnych stron, które wymagane są na tym stanowisku i które rekruter docenił podczas spotkania;
  • pomysł bądź przemyślenia związane z problemem, który miałby być do rozwiązania na nowym stanowisku pracy (jeśli rekruter wskazał coś takiego).

Zastanów się jeszcze nad czymś innym. Może w trakcie waszej rozmowy wydarzyło się coś wyjątkowego, o czym warto także wspomnieć w wiadomości?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *