Rozmowa rekrutacyjna – o co rekruter spytać nie może?

Rozmowa rekrutacyjna z potencjalnym pracodawcą u większości z nas wywołuje pewne obawy. O co zostanę spytany? Co zwróci uwagę rekrutera? Czy pracodawca zapyta mnie o moją przeszłość? Z pewnością, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich pytań. Warto jednak wiedzieć, że są takie obszary, o które pracodawca – zgodnie z prawem – spytać po prostu nie może.

Oprócz pytań związanych z naszym doświadczeniem zawodowym czy umiejętnościami, pracodawca może zweryfikować informacje takie jak na przykład miejsce zamieszkania, data urodzenia bądź wykształcenie. W wyjątkowych przypadkach, jeśli ubiegamy się na przykład o pracę w służbach mundurowych, pracodawca może zapytać nas o niekaralność i poprosić o dostarczenie potwierdzającego ją zaświadczenia.

O co prawodawca spytać nie może?

Istnieją obszary związane z naszym życiem prywatnym, o które pracodawca – zgodnie z prawem – spytać nie może. Wśród nich są na pewno:

aktualny stan zdrowia – rozmowa rekrutacyjna to nie wizyta u lekarza. Pracodawca nie powinien więc pytać kandydata o szczegóły związane z jego zdrowiem. Jedynym, o co może wnioskować to zaświadczenie lekarskie, potwierdzające, że ogólny jego stan zdrowia pozwala mu na wykonywanie pracy;

nałogi – to także obszar, o który pracodawca nie powinien pytać;

aktualne bądź planowane macierzyństwo – pomimo wielu akcji informacyjnych na ten temat, pytanie związane z planowaniem rodziny podobno jeszcze wciąż pojawia się na rozmowach rekrutacyjnych;

wyznanie, poglądy polityczne i orientacja seksualna – to kolejne z obszarów, których nie powinien poruszać pracodawca na rozmowie rekrutacyjnej.

Co zrobić, jeśli padnie „zakazane” pytanie?

Wszystko zależy od ciebie. Słyszałam o przypadku, kiedy kobieta po otrzymaniu paru niezręcznych pytań związanych z jej planami macierzyńskimi po prostu zakończyła rozmowę i wyszła ze spotkania. Nie zawsze musisz tak reagować. Czasem wystarczy odmówić odpowiedzi na pytanie – masz do tego prawo. Czasami także, jeśli uznasz, że pytanie nie jest dla ciebie niezręczne, możesz na nie odpowiedzieć.

Strach przed odmową?

Spotkałam się ze stwierdzeniem, że jeśli odmówimy pracodawcy odpowiedzi na jakieś pytanie, ten na pewno nie złoży nam propozycji pracy. Jeśli masz podobne obawy, zastanów się czy chcesz pracować w firmie, która już podczas pierwszej rozmowy narusza twoją prywatność?

Masz jakieś ciekawe doświadczenia po rozmowach o pracę? Zadano ci kiedyś „zakazane” pytanie? Napisz do mnie i podziel się swoimi doświadczeniami!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *