Linkedin – wykorzystaj go do szukania pracy!

Tak jak Facebook jest narzędziem do podtrzymywania relacji i budowania sieci znajomych, tak Linkedin to miejsce, które może wspierać budowanie naszego wizerunku w oczach potencjalnych pracodawców. Rekruterzy wykorzystują go do poszukiwania kandydatów, dlatego jeśli chcesz budować profesjonalny wizerunek w sieci i zależy ci na otrzymywaniu ciekawych ofert pracy, powinieneś zadbać o swój profil na Linkedin.

O co warto zadbać?

Pełne dane i chwytliwy opis w nagłówku – pamiętaj, aby twój profil zawierał imię i nazwisko. Staraj się unikać zdrobnień czy pseudonimów, nawet jeśli znajomi cię tak na co dzień nazywają. Bardzo istotne są też informacje w nagłówku – powinny je stanowić słowa klucze, dzięki którym rekruter będzie cię mógł wyszukać. Co tam warto wpisać? Twój zawód i wszystko, w czym czujesz się ekspertem.

Krótkie podsumowanie twoich umiejętności – to także bardzo ważny element dobrego profilu. Postaraj się w kilku słowach podsumować twoje dotychczasowe doświadczenie i cechy, które cię wyróżniają i opisz to na swoim profilu.

Zdjęcie (profilowe i cover photo) – Linkedin to sieć społecznościowa dla profesjonalistów, dlatego zdjęcia tam umieszczane także powinny być profesjonalne. Umieść na swoim profilu zdjęcie dobrej jakości. Możesz także zaktualizować cover photo – to zdjęcie, które będzie stanowić tło, na twoim profilu.

Doświadczenie – to najważniejszy element profilu. Dzięki niemu rekruter może dokonać wstępnej oceny twoich umiejętności. Umieszczając informacje o dotychczasowym doświadczeniu pamiętaj, aby na początku znajdowało się aktualne miejsce pracy i krótki opis obowiązków. Kolejne doświadczenia powinny być ułożone chronologicznie. Rozważ też czy pisać o wszystkim. Jeśli aktualnie pracujesz na przykład w branży marketingowej, nie koniecznie musisz pisać o doświadczeniach z młodości i pracy jako kelner.

Dodatkowe wartości (rekomendacje, umiejętności, kursy) – staraj się wzbogacić swój profil o dodatkowe informacje, jak na przykład ukończone, ciekawe kursy czy umiejętności. Poproś także znajomych z pracy i klientów o rekomendacje. To ważny element, który będzie potwierdzeniem dla tego, co znajduje się na profilu.

Co warto robić?

Dołączaj do grup – pokażesz dzięki temu, co cię interesuje. Śledź grupy powiązane z twoją branżą czy zainteresowaniami.

Bądź aktywnym komentatorem – komentuj posty innych, dziel się polubieniami. Pamiętaj jednak, żeby robić to z głową i komentować tylko wtedy, kiedy naprawdę znasz się na czymś a twoja opinia będzie merytoryczna.

Umieszczaj posty – podobno najlepiej robić to we wtorki i czwartki. Staraj się pisać własne posty bądź udostępniać artykuły związane z twoim doświadczeniem zawodowym i branżą.

Zapraszaj rekruterów – jeśli zależy ci na otrzymywaniu ofert pracy, warto zaprosić do grona znajomych rekruterów, którzy zajmują się twoją branżą. Osoby pracujące w agencjach pośrednictwa pracy dysponują wieloma ofertami, którymi chętnie się z tobą podzielą.

Śledź oferty pracy – na Linkedin coraz prężniej rozwija się zakładka „praca”. Warto tam zaglądać na bieżąco, bo nie wszystkie oferty umieszczone na Linkedin są także na innych portalach.

Postaraj się zaktualizować wszystkie, opisane wyżej obszary na swoim profilu. Obserwuj czy po wprowadzeniu zmian i bardziej aktywnej postawie coś się zmieniło. Może odezwał się do ciebie rekruter? A może więcej osób odwiedza twój profil?

Masz jeszcze jakieś pytania? Napisz do mnie!

Jedna odpowiedź do “Linkedin – wykorzystaj go do szukania pracy!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *