Kariera od nowa – trzy cenne wskazówki na nowy początek

Chociaż wiele osób codziennie zastanawia się nad zmianą pracy i rozpoczęciem wszystkiego od nowa, to jednak niewiele z nas ostatecznie się na to decyduje. W końcu podjęcie o decyzji o tym, co moglibyśmy robić i przygotowanie się do tego, wcale nie jest takie łatwe. Dlatego warto na początku rozważyć to, w jakiej branży chcielibyśmy się rozwijać i jakimi kompetencjami dysponujemy. Wówczas pomysł na nowy początek może pojawić się szybciej, niż byśmy się tego spodziewali.

Wykonaj te trzy kroki, a być może wnioski, jakie otrzymasz przydadzą ci się w poszukiwaniu pomysłów na nową pracę:

Pierwszy krok – sięgnij po marzenia

Odłóż na chwilę wszystkie wątpliwości, nie myśl o przeciwnościach i powodach, dla których czegoś nie możesz robić. Wyobraź sobie teraz co chcesz zrobić ze swoim życiem zawodowym? Jak może wyglądać „kariera od nowa”? Czym od zawsze chcesz się zajmować, ale do tej pory brakowało ci odwagi do realizacji tego marzenia? Zapisz wszystkie pomysły i oceń swoją listę „idealnych” zawodów.

Drugi krok – wypisz najważniejsze dla ciebie wartości, związane z pracą

Co jest dla ciebie najważniejsze w pracy? Co sobie cenisz? Zastanów się nad tym, jak powinno wyglądać następne miejsce pracy, na które się zdecydujesz. Marzą Ci się podróże bo nie lubisz pracy przy biurku? Chcesz mieć elastyczne godziny pracy? A może ponad wszystko cenisz sobie podejście firmy do etyki? Zapisz wszystkie rzeczy, które przychodzą ci do głowy a następnie uszereguj je – od najważniejszych do tych najmniej ważnych.

Trzeci krok – oceń swoje możliwości

Zastanów się nad tym, jakie umiejętności możesz zaoferować swojemu nowemu pracodawcy. Zwróć uwagę zarówno na cechy twoje osobowości – które mogą być zaletą, umiejętności praktyczne – związane z dotychczasowymi obowiązkami a także  zdobyte wykształcenie, znajomość języków czy inne, ważne twoim zdaniem elementy. Spisz wszystko w jednym miejscu.

Nowy początek?

A teraz spójrz na listę, która powstała. Zobacz,  jakie wnioski możesz z niej wyciągnąć. Zastanów się, gdzie najlepiej możesz wykorzystać swoje umiejętności i czy będą one przydatne w realizacji któregoś z marzeń. Omów to ze znajomym, doradcą zawodowym albo coachem kariery. Sprawdź czego możesz się dowiedzieć po takiej rozmowie. Być może dzięki tym trzem krokom odkryjesz nowy cel zawodowy i zaczniesz w końcu robić to, co będzie ci sprawiać przyjemność.

.

Jedna odpowiedź do “Kariera od nowa – trzy cenne wskazówki na nowy początek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *