Sygnały świadczące o tym, że już czas na zmianę pracy

Wyobraź sobie siebie w pracy. Wykonujesz te same obowiązki co zwykle, masz obok siebie tych ludzi, co zawsze. Zarabiasz tyle, ile dotychczas… A teraz wyobraź sobie siebie za trzy albo pięć lat. Czy nadal widzisz się w tym samym miejscu? Czy myślisz, że za kilka lat twoja kariera w obecnej firmie ma szansę na rozwój? Jak myślisz, czy to już czas na zmianę pracy?

Jeśli uważasz, że aktualnie masz pracę marzeń i nie odczuwasz nawet najmniejszej potrzeby zmiany obecnego pracodawcy to nie musisz dalej czytać tego tekstu. Gratuluję ci, że możesz wykonywać zawód, który sprawia ci radość. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości to pozwól sobie na lekturę tego artykułu i sprawdź czy to już moment na zmianę pracy.

Awans? Nie mam na co liczyć

Przeanalizuj swoją obecną sytuację w pracy. Od kiedy tu jesteś i czy kiedykolwiek szef cię awansował? Jak wygląda sytuacja innych osób? Ile lat twój szef czekał na awans? Weź pod uwagę wszystkie czynniki i oceń, jakie masz realne szanse na zmianę stanowiska. Zastanów się także nad tym, na ile ci na tym zależy. Być może jest ci dobrze na tej samej pozycji od kilku lat i wcale nie chcesz jej zmieniać. Pytanie tylko czy brak awansu i pewna stagnacja jest najlepszym rozwiązaniem dla twojej kariery?

Rozwój? Raczej stabilna nuda

Możliwości rozwoju w danej organizacji często powiązane są z jej wielkością. Jeśli pracujesz w dużej firmie to zapewne masz możliwości rozwoju, zmiany stanowiska a nawet działu. Zwykle trudniej o to samo w małej firmie. Oczywiście i w takim miejscu często istnieją możliwości rozwoju, jednak zwykle trwa to dłużej bądź jest to ograniczone. Zastanów się, jak wygląda to w twojej pracy. Może otrzymasz możliwość zmiany stanowiska albo utworzenia działu, którego jeszcze nie ma? Jeśli jednak wiesz, że dalszy rozwój raczej nie jest możliwy to rozważ, jak długo chcesz tkwić na jednym stanowisku i z tymi samymi obowiązkami.

Poprzeczka coraz wyżej czy te same wyzwania od lat?

Aby nasza praca dawała nam poczucie spełnienia, większość z nas oczekuje od niej pewnych wyzwań. Realizowane nowych, nie zawsze łatwych zadań pozwala nam się wykazać i nauczyć czegoś nowego. To także powód, dla którego nasza praca nie wydaje się być nudna. Czy obecnie czujesz, że masz możliwość podejmowania takich wyzwań? Czy masz wrażenie, że twoje kompetencje wzrastają razem z upływem czasu w tej firmie? Zastanów się nad tym i nie pozwól sobie na dłuższy zastój. Nie będzie to korzystne dla twojej dalszej kariery.

Czy to już czas na zmianę pracy?

Zanim zdecydujesz się na zmianę pracy, zastanów się czy możesz coś zmienić w obecnej. Porozmawiaj z Twoim przełożonym o potrzebie rozwoju, spytaj o plany firmy na przyszłość. Sprawdź czy w obecnym miejscu możesz osiągnąć jeszcze coś więcej. Jeśli zobaczysz, że możliwości nie są takie, jak tego oczekujesz, będziesz mieć przynajmniej poczucie, że zrobiłeś wszystko, co było można i możesz zacząć szukać nowej pracy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *