Rekrutacyjny dress code – w co ubrać się na rozmowę o pracę?

Gratulacje! Jeśli jesteś w trakcie podejmowania decyzji dotyczącej stroju, jaki ubierzesz na spotkanie z rekruterem to oznacza, że masz już sobą pierwszy etap rekrutacji i jesteś coraz bliżej osiągnięcia swojego celu – zdobycia nowej pracy! Zanim zdecydujesz się na jakiś zestaw ubrań pamiętaj, że jest coś takiego, jak rekrutacyjny dress code. O czym warto więc pamiętać, wybierając strój na spotkanie w sprawie pracy?

Pamiętaj, z kim się spotykasz

Decyzja dotycząca stroju powinna być uzależniona od charakteru pracy, jaką będziesz wykonywać i branży, w której będziesz pracować. Jeśli aplikujesz na poważne stanowisko w branży finansowej, chcesz dostać pracę w kancelarii prawnej bądź w dużej, poważnej korporacji, rozważ bardziej formalny strój. W przypadku mężczyzn zawsze dobrze sprawdzi się garnitur, albo koszula w połączeniu z eleganckimi spodniami. Kobiety mogą zdecydować się na klasyczną garsonkę lub wybrać stonowaną bluzkę w zestawie ze spódnicą bądź sukienkę. Warto pamiętać także o eleganckim uczesaniu i naturalnym makijażu. Dobrze jest też zwrócić uwagę na paznokcie, aby nie były za długie i w zbyt jaskrawych kolorach. Nasz wizerunek powinien potwierdzać, że jesteśmy profesjonalistami i potrafimy dobrać strój odpowiedni do sytuacji.

Tak formalny strój jednak nie zawsze się sprawdzi. Jeśli szukamy pracy w agencji reklamowej, lifestylowym czasopiśmie dla kobiet czy butiku z modną odzieżą, wówczas możemy pozwolić sobie na luźniejsze ubranie. Zbyt elegancki strój może być nawet czasami źle odebrany. Pamiętajmy jednak, że nie można przesadzać z „luzem” w ubiorze. Niezależnie od branży to spotkanie o pracę, powinniśmy więc podejść do tego z rozsądkiem. Możemy więc pozwolić sobie np. na casualowe spodnie i podwinięte rękawy w koszuli czy zamianę szpilek na wygodne baleriny. Powinniśmy jednak raczej zrezygnować z dziurawych spodni, zbyt krótkiej sukienki czy dużego dekoltu.

Pamiętaj o uniwersalnych zasadach

Niezależnie od branży czy stanowiska, osoba ubiegająca się o pracę powinna pamiętać o ogólnie przyjętych zasadach, które sprawdzą się w każdej sytuacji:

– nasz strój powinien być neutralny. Nie może być zbyt wyzywający czy wyrazisty;

– nasza fryzura i makijaż powinny być naturalne. Nie decydujmy się więc na mocny wieczorowy makeup czy zwracające uwagę z daleka uczesanie;

– powinniśmy wyglądać schludnie. Ubrania muszą być czyste i wyprasowane. Wszelkie, modne ostatnio dziury w garderobie powinny być zastąpione ubraniami, które ich nie posiadają;

– powinniśmy także ładnie pachnieć. Warto w tym celu zdecydować się na perfumy. Nie mogą być one jednak zbyt wyraziste i wykorzystane w nadmiernej ilości. W przeciwnym razie mogą bardzo rozkojarzyć rekrutera.

Rekrutacyjny dress code – to także twoje nastawienie!

Oprócz stroju, bardzo duży wpływ na wizerunek ma nasze nastawienie, mowa ciała i sposób wypowiadania się. Pamiętaj o tym. Podczas spotkania z rekruterem przyjmij więc otwartą postawę, utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, sprawiaj wrażenie osoby kontaktowej i przyjaznej.

Pamiętaj także, aby nie udawać kogoś, kim nie jesteś. Jeśli inni nazywają cię osobą pogodną, chętnie żartującą, nie ukrywaj tego. Nie przesadzaj jednak ze swoimi żartami. Zdecyduj się na takie, które nie są wulgarne i nie sprawią przykrości drugiej osobie.

Powodzenia na rozmowie! Trzymam za ciebie kciuki!

2 odpowiedzi do “Rekrutacyjny dress code – w co ubrać się na rozmowę o pracę?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *