Rozmowa rekrutacyjna online – jak się do niej przygotować?

Aplikując do firmy w innym mieście bądź kraju bardzo często może zdarzyć się, że rozmowa rekrutacyjna przeprowadzana będzie za pośrednictwem programu typu Skype czy Google Hangouts. To pozornie wygodne rozwiązanie może sprawić, że poczujemy się zbyt luźno a przez to popełnimy błędy, które mogą wpłynąć na naszą ostateczną ocenę. O czym warto pamiętać podczas takiej rozmowy?

Pamiętaj o odpowiedniej postawie

Niezależnie od formy rozmowy, należy pamiętać o podstawowych zasadach, które obowiązują także podczas rekrutacji online. Skup się na swoim rozmówcy. Przez większość czasu utrzymuj kontakt wzrokowy i pamiętaj o mowie ciała. Twoja postawa, emocje, mimika będą zauważalne także za pośrednictwem ekranu komputerowego.

Zadbaj o strój i otoczenie

To, że w trakcie rozmowy przebywasz w domu bądź kawiarni, nie zwalnia cię z obowiązku zadbania o odpowiedni strój. Pamiętaj, aby przed kamerą wyglądać schludnie. Taka postawa będzie wyrazem szacunku dla rozmówcy. Pamiętaj też, aby zadbać o otoczenie. Uporządkuj biurko przy którym rozmawiasz, zwróć uwagę na to, jaki obraz będzie widoczny w kamerze. Uprzedź też innych domowników o rozmowie. Dzięki temu unikniesz nieprzewidzianych sytuacji.

Nie daj się zwieść technologii

Z różnych przyczyn, często niezależnych od ciebie, może zdarzyć się jakiś problem z połączeniem. Czasami wynika on z błędów oprogramowania, czasami słabego połączenia z internetem. Jeśli przydarzy ci się jakaś chwilowa awaria, nie reaguj nerwowo. Złość czy panika w twoich oczach mogą być zauważone przez rekrutera. Zamiast tego, zachowaj spokój i spróbuj rozwiązać zaistniały problem.

Rozmowa rekrutacyjna online – wykorzystaj to, czego nie widać

Oprócz wielu pułapek, jakie mogą czyhać na nas w trakcie rozmowy online, warto wykorzystać także możliwości, jakie z niej płyną. Jedną z nich jest szansa na przygotowanie dodatkowych notatek, z których możesz skorzystać w trakcie rozmowy. Opracowując je na kartce bądź komputerze, możesz bazować na nich w trakcie rozmowy z rekruterem. Dzięki temu nie zapomnisz o najważniejszych dla ciebie faktach a całość twojej wypowiedzi będzie spójna, poukładana i rzeczowa. Pamiętaj jednak, żeby korzystać z notatek dyskretnie i nie machać kartkami z notatkami przed ekranem komputera.

Rozmowa rekrutacyjna online nie zastąpi prawdziwego spotkania z rekruterem. Jeśli jednak jest ona jedyną, dostępną formą rozmowy, warto się do niej odpowiednio przygotować, aby wypaść na niej jak najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *