Męczą cię poszukiwania nowej pracy? Sprawdź co możesz zrobić

Czasami znalezienie nowej pracy zajmuje więcej czasu, niż byśmy sobie tego życzyli. Przedłużające się poszukiwania i kolejne, bezowocne rozmowy z rekruterami mogą sprawić, że po pewnym czasie zaczynamy wątpić w sens zmiany. Co zrobić, żeby się nie poddać i jak znaleźć siły do dalszych poszukiwań nowego pracodawcy?

Mijają kolejne tygodnie a ty wciąż tkwisz w tym samym miejscu? Nieustannie zmieniasz treść CV i listu motywacyjnego, jednak wciąż nie dostajesz odpowiedzi? To może być frustrujące. Ciągle poszukiwania nowej pracy to męczące zajęcie i bardzo szybko można stracić motywację do aktywnego działania. Jak – pomimo tak wielu przeszkód – nie poddawać się?

Zrób sobie krótką przerwę

Spędzasz wieczory i weekendy na ciągłym wyszukiwaniu kolejnych ofert i wysyłce CV? Nie śpisz po nocach bo zastanawiasz się czy tym razem ktoś się do ciebie odezwie? Zrób sobie chwilę przerwy i zastanów się w tym czasie nad swoimi potrzebami. Im lepiej sprecyzujesz własne oczekiwania względem nowej pracy, tym łatwiej będzie ci znaleźć właściwie miejsce. Być może czas poświęcony na przemyślenia pozwoli ci rozsądniej wysyłać CV. Nie zawsze chodzi o to, żeby wysyłać po 100 aplikacji tygodniowo. Lepiej skupić się na dopasowanych ofertach i aplikować tylko tam, gdzie naprawdę możesz pasować.

Skup się na wszystkich aspektach szukania pracy

Pamiętaj, że poszukiwanie pracy to nie tylko wysyłanie tego samego CV na różne ogłoszenia. Musisz podejść do tematu szerzej. Przygotuj parę wersji CV i listu motywacyjnego – powinny być one każdorazowo dopasowane do oferty pracy, na którą akurat aplikujesz. Pamiętaj też o innych obszarach jak na przykład twoje profile w social media czy odpowiednie przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moich poprzednich artykułach:

Linkedin – wykorzystaj go do szukania pracy!

Kariera od nowa – trzy cenne wskazówki na nowy początek

Rekrutacyjny dress code – w co ubrać się na rozmowę o pracę?

Nowa praca w Nowy Rok

Postaw na networking

Wykorzystaj go zarówno w podnoszeniu jakości twoich aplikacji jak i w aktywnym poszukiwaniu pracy.

Zastanów się czy masz w gronie znajomych jakiegoś rekrutera bądź osobę z tej samej branży, co twoja. Poproś ich o możliwość skonsultowania twojego CV, profilu na Linkedin czy listu motywacyjnego. Być może dostaniesz poradę, która będzie cenna.

Porozmawiaj też ze znajomymi, którzy pracują w interesujących cię firmach i branżach. Powiedz im, że poszukujesz pracy. Być może akurat ich firma szuka kogoś takiego jak ty a może słyszeli o jakiejś ciekawej ofercie. Nawet jeśli nie będą o niczym wiedzieć w danej chwili, nie wykluczone jest, że odezwą się do ciebie z propozycją w przyszłości.

Pamiętaj jednak, żeby robić to mądrze! Odezwanie się do znajomych to także szansa na wspólne spotkanie, ciekawą rozmowę i odświeżenie kontaktu.  Nie pisz do nich o poszukiwaniach pracy w pierwszym zdaniu. Zrób to z głową. W przeciwnym razie ktoś może to źle odebrać i w efekcie twoja prośba nie zostanie spełniona.

Poszukiwania pracy mogą trwać dłuższą chwilę. Nie przejmuj się chwilowymi porażkami – wyciągaj z nich wnioski. Jestem pewna, że będąc osobą konsekwentną, wkrótce znajdziesz wymarzone zajęcie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *