Aplikuj rozsądnie – jak sprawdzić przyszłego pracodawcę?

Stoisz przed wyborem nowego pracodawcy? Zastanawiasz się czy przyjąć ofertę pracy? Masz wątpliwości dotyczące kontynuacji swojej kariery w nowym miejscu? Zobacz, jak sprawdzić przyszłego pracodawcę i być może uniknąć błędnej decyzji.

Tak samo jak pracodawca ma prawo do dokładnej weryfikacji naszych umiejętności, tak i my, możemy sprawdzić firmę, w której być może rozpoczniemy pracę. Analiza oferty pracy to często za mało, warto więc sięgnać po dodatkowe sposoby.

Na co zwrócić uwagę i jak można sprawdzić przyszłego pracodawcę?

  1. Rozmowa z osobą, która pracuje w firmie – sprawdź, czy ktoś z Twoich znajomych nie pracuje bądź w przeszłości nie był zatrudniony w firmie, w której masz zacząć pracę. Jeśli nie, poszukaj możliwości kontaktu z kimś takim. Rozmowa z pracownikiem może być cennym źródłem informacji.
  2. Sprawdź kanały social media i stronę www – poszukując wiedzy o pracodawcy, warto zobaczyć jak komunikuje się on na stronie firmowej na Facebooku czy LinkedIn. Dobrze jest także zweryfikować zakładkę „kariera” na stronie www. Bardzo często można znaleźć tam zdjęcia z wewnątrz firmy, opisy benefitów oferowanych pracownikom czy inne, ciekawe informacje świadczące o podejściu pracodawcy do pracownika.
  3. Wejdź na fora pracownicze – fora typu GoWork mogą być ciekawym źródłem informacji na temat pracodawcy. Pamiętaj jednak, żeby do informacji tam umieszczonych podchodzić z dystansem i nie traktować ich bezwarunkowo jako prawdziwe. Może zdarzyć się, że wpisy tam umieszczane są wynikiem nieetycznego działania konkurencji.
  4. Zobacz, co o firmie mówią media –  przejrzyj gazety, poczytaj portale branżowe. Być może natkniesz się tam na jakąś ciekawą informację.
  5. Przenalizuj etapy rekrutacji i podejście rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej – jeśli masz już za sobą pierwsze spotkanie, albo dopiero się do niego przygotowujesz, przenalizuj podejście rekrutera do całego procesu. Jak wygląda wymiana informacji? W jaki sposób zwraca się do ciebie ta osoba? Czy jest miła i stara się zbudować z tobą jakąś relację czy raczej bardzo formalnie podchodzi do kontaktów? W jaki sposób i gdzie przyjęto cię podczas rozmowy? Czy na każdym etapie rekrutacji otrzymujesz feedback? Zwróć uwagę na wszystkie szczegóły.
  6. Oceń lokalizację firmy i jej siedzibę – siedziba firmy może świadczyć o kondycji finansowej firmy a także o podejściu pracodawcy do budowania swojego wizerunku. Jeśli firma mieści się w ładnym biurowcu czy zadbanym budynku, może to być dobry znak. Gorzej, jeśli twoje przyszłe biuro zlokalizowane jest w niechlujnym budynku czy bardzo specyficznej, mało przyjaznej lokalizacji.
  7. Odwiedź KRS – znajdziesz tam m.in. informacje dotyczące wielkości, wypłacalności i długości obecności firmy na rynku.
  8. Sprawdź rankingi pracodawców i konkursy – być może twój przyszły pracodawca został za coś nagrodzony? To zawsze dobra wróżba na przyszłość.  

Sposobów na to, jak sprawdzić przyszłego pracodawcę jest z pewnością wiele. Ważne, aby o tym nie zapominać i możliwie jak najlepiej zabezpieczyć się przez ewentualnymi błędami. Masz jeszcze jakiś pomysł na to co można zrobić? Zostaw swoje przemyślenie w komentarzu pod artykułem.

 

2 odpowiedzi do “Aplikuj rozsądnie – jak sprawdzić przyszłego pracodawcę?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *