Nieszablonowe CV – warto czy nie warto?

Od czasu do czasu możemy usłyszeć o kolejnych, ciekawych pomysłach, jakimi wykazują się kandydaci, starający się o pracę w danej firmie. Kiedy warto postawić na nieszablonowe CV a kiedy lepiej nie? O czym warto pamiętać, decydując się na takie działania?

Ostatnio głośno komentowane jest nagranie dziewczyny, która zdecydowała się zaśpiewać piosenkę o pracodawcy i stworzyć z niej video CV, zamiast wysyłania standardowego dokumentu.

Jeśli chcecie ją zobaczyć, zachęcam do lektury artykułu: https://goo.gl/mnQKn9.

Początkowo widziałam tylko same, pozytywne komentarze na ten temat. „Co za kreatywne CV!”, „Dziewczyna pokazała, że jest odważna i zrobiła coś nieszablonowego!” – tak mniej więcej brzmiały opinie. Parę dni później natknęłam się jednak na ciekawy artykuł, w którym przedstawione zostały odmienne opinie. Eksperci rynku pracy zwrócili w nich uwagę na fakt, że oprócz kreatywnej formy, w przekazie nie pojawiły się żadne, konkretne informacje. Ktoś inny napisał, że dziewczyna pokazała swój talent do gry na instrumencie i ładny głos, wskazując jednak, że takie umiejętności nie są koniecznie przydatne na stanowisku, na które aplikuje.

Jakie mogą z tego płynąć wnioski?

Nasuwają mi się dwa przemyślenia:

– CV w nieszablonowej formie oprócz kreatywnej formy, powinno mieć też odpowiednią zawartość, nawiązywać do oferty pracy, pokazywać potrzebne kompetencje i być odpowiedzią na daną ofertę pracy;

– Zanim podejmiemy decyzję o wysłaniu takiego CV zastanówmy się  nad jego formą pod kątem stanowiska, na które aplikujemy.

Przykład podany powyżej spotkał się z różnymi opiniami. Nie dotarłam też do informacji czy ta dziewczyna ostatecznie dostała pracę. Jeśli wiecie coś na ten temat, napiszę proszę o tym w komentarzu.

Na koniec chciałabym jednak pokazać, że nieszablonowe CV czasami naprawdę się opłaca!

Najlepszym dowodem na to jest historia chłopaka ze Szczecina, który dzięki swojemu pomysłowi, zdobył pracę marzeń w firmie Moët Hennessy Polska.

Z czego wynikał jego sukces? Z przemyślanej strategii! Najlepiej obrazuje ją film, który umieszczam poniżej: https://goo.gl/MimH4Z.

Jak widać, CV w nieszablonowej formie może skutecznie pomóc nam znaleźć pracę. Ważne jest jednak to, aby wiedzieć kiedy można sobie na nie pozwolić i nie zapominać o tym, że nawet najbardziej kreatywna forma może się nie obronić, jeśli nie będzie zawierała odpowiedniego „wsadu”.

Znacie inne, ciekawe przykłady? Podzielcie się nimi ze mną w komentarzach 🙂

 

 

6 odpowiedzi do “Nieszablonowe CV – warto czy nie warto?”

    1. Zgadzam się. Wysyłając CV powinniśmy każdorazowo podchodzić do tego bardzo indywidualnie i dopasowywać je do profilu danej firmy 🙂

  1. CV to zmora, ale ostatnio czytałam, że najlepiej być sobą, zarówno w cv jak i na rozmowie. Mówić otwarcie czego się oczekuje, bo jeśli to ma być niewypał to dużo lepiej na etapie rozmowy kwalifikacyjnej niż po jakimś czasie męczenia się w pracy. Jeśli nie pasujemy do firmy, to nie będziemy się czuć dobrze w pracy. A to jednak spora część naszego życia.

    1. Dokładnie tak. Lepiej jest zrezygnować z oferty już na starcie, niż przyjąć ją za wszelką cenę a potem męczyć się w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *